+36302255528

1037 Budapest, Csillaghegyi út 13.

Mindent az új, egyszerűsített polgári perről: Megéri feláldozni a jogi garanciákat a gyorsaságért?

Biztosan hallott már rémtörténeteket éveken át elhúzódó, költséges és minden érintett számára megterhelő perekről. A magyar jogalkotó egy új, gyorsított eljárással kecsegtet: 2025. augusztus 19-én hatályba lép a Polgári perrendtartás (Pp.) módosítása, amely – többek között – bevezeti az egyszerűsített polgári per intézményét. A cél a peres eljárások felgyorsítása, ami elsőre vonzó lehetőségnek tűnhet, azonban a gyorsaságért komoly árat kell fizetni, álláspontom szerint talán túl komolyat is.

Cikkemben bemutatom az új szabályozás legfontosabb elemeit és rávilágítok azokra a rejtett kockázatokra és veszélyekre is, amelyekkel mindenképpen tisztában kell lennie, mielőtt ezt az utat választaná. 

A jogalkotó szándéka egyértelmű: egy olyan eljárásrend létrehozása, amely a hagyományos pereskedésnél lényegesen gyorsabb és hatékonyabb. Az egyszerűsített polgári perben a bíróság soron kívül jár el és az általános intézkedési kötelezettségének határideje mindössze nyolc nap. Lássuk, milyen feltételekkel és milyen kompromisszumok árán érhető el ez a gyorsaság.

Alkalmazásának feltételei és korlátai

Az egyszerűsített polgári per szabályainak alkalmazására nem automatikusan, hanem kizárólag a felek közös megegyezésén alapuló, írásba foglalt szerződéses kikötés alapján kerülhet sor. Fontos kiemelni, hogy a jogalkotó bizonyos, különösen érzékeny jogvitákat kivont ezen eljárás hatálya alól. Így nincs helye egyszerűsített pernek személyi állapotot, fogyasztói jogviszonyt, valamint a törvény által nevesített egyéb, például sajtó-helyreigazítási vagy képmáshoz és hangfelvételhez fűződő jogok érvényesítésével kapcsolatos jogvitákban.

Szigorú eljárási szabályok

Az eljárás gyorsításának ára a perjogi garanciák és a rugalmasság jelentős korlátozása. A legfontosabb szabályok a következők:

  • Kötelező jogi képviselet: Az eljárásban a felek számára a jogi képviselet kötelező.
  • Nincs perfelvételi szakasz: A per nem különül el perfelvételi és érdemi tárgyalási szakra, az eljárás egyetlen, folyamatos egységet képez.
  • Korlátozott bizonyítás: A perben kizárólag okirati és szakértői bizonyításnak van helye. Tanúk meghallgatására, szemlére vagy más bizonyítási eszközre nincs lehetőség. A felhasználni kívánt szakértői véleményt már a keresetlevélhez csatolni kell. A per során már nincs lehetőség a szakvélemény kiegészítésére vagy új szakértő kirendelésére.
  • Merev perkeretek: Az eljárás során a felek mozgástere rendkívül szűk. Nincs helye keresetváltoztatásnak, ellenkérelem-változtatásnak, beavatkozásnak, viszontkeresetnek, beszámításnak és a per szünetelésének sem.
  • Írásbeliség: Főszabály szerint nincs helye tárgyalás és meghallgatás tartásának. Az eljárás szinte teljes egészében írásban zajlik. Az alperesnek a keresetlevél kézbesítésétől számított 15 nap áll rendelkezésére az ellenkérelem előterjesztésére, amely határidő nem hosszabbítható meg.
  • Gyors ítélethozatal: A bíróság az iratok alapján, a felek esetleges írásbeli nyilatkozatainak beérkezését követő harminc napon belül ítéletet hoz.
  • Korlátozott jogorvoslat: A fellebbezési határidő a szokásos 15 nap helyett csupán nyolc nap. Az ítélet ellen fellebbezni is csak szűk körben, az elsőfokú eljárás szabályainak lényeges megsértésére vagy az ügy érdemi elbírálásának alapjául szolgáló jogszabály téves alkalmazására hivatkozással lehet. Nincs helye továbbá csatlakozó fellebbezésnek és felülvizsgálatnak sem.
Megéri a gyorsaság az garanciális áldozatot?

A perek felgyorsításának igénye nem új keletű sem a magyar, sem az európai joggyakorlatban. A gyakran indokolatlanul elhúzódó eljárások komoly anyagi és lelki terhet rónak a felekre. Az európai és korábbi magyar jogalkotói gyakorlat azonban általában az úgynevezett “bagatell” perekre, tehát a kisebb pertárgyértékű ügyekre dolgozott ki egyszerűsítő, gyorsító szabályokat, ahol a pervesztesség anyagi kockázata csekély.

A most bevezetett magyar szabályozás ezzel szemben nem kötődik értékhatárhoz. Ez azt jelenti, hogy a felek egy több százmilliós vagy akár milliárdos szerződéses jogvitára is kiköthetik ezt az eljárásrendet. Kicsit olyan ez álláspontom szerint, mint a gyorsétterem és a minőségi vendéglő közötti különbség. Lehet, hogy a gyorsétteremben hamarabb kapunk ételt, de biztosan az az a táplálék, amire a szervezetünknek szüksége volt? A perjog évszázados fejlődésének eredményeként épültek be az eljárásokba azok a garanciális szabályok – a tény- és jogállítások, valamint bizonyítékok előterjesztésének lehetősége, adott esetben ezek megváltoztatása, a tárgyalás tartása, a jogorvoslatok rendszere –, amelyeket ez az új eljárás a gyorsaság oltárán teljes egészében feláldoz.

A hibázás kizárva

Ez az eljárás nem tűri a hibát. Mivel a keresetlevelet és az ellenkérelmet utólag nem lehet módosítani és szóbeli tárgyalásra sincs lehetőség, az első beadványoknak tökéletesnek kell lenniük. Ha a jogi képviselő nem tárja fel a tényállást teljeskörűen, és az alperesi ellenkérelemből derül ki egy olyan releváns tény, amely az ügy megítélését alapjaiban változtatná meg, nincs lehetőség a korrekcióra. Ez óriási, a gyakorlatban nehezen vállalható felelősséget ró a peres felekre és különösen a jogi képviselőikre.

Bár a törvény biztosít egy elvi lehetőséget a rendes eljárásra való áttérésre az első iratváltást követően, azonban ehhez mindkét fél együttes kérelme szükséges. Meglátásom szerint ritkán fog előfordulni, hogy ez mindkét félnek érdekében álljon. Az a fél, aki az írásbeli szakasz alapján a perben jobb pozícióban érzi magát, aligha fog hozzájárulni egy lassabb, több lehetőséget biztosító eljárásra való áttéréshez.

Javaslataim

A fentiekre tekintettel ügyfeleimnek ezt a pertípust alapvetően nem fogom javasolni. A kockázatok – a garanciális szabályok hiánya, a hibázás lehetőségének kizárása, a rendkívül korlátozott jogorvoslat – véleményem szerint messze felülmúlják a gyorsaságból származó előnyöket.

Amennyiben bárki mégis ragaszkodik az egyszerűsített per kikötéséhez, azt javaslom, hogy a szerződésben rögzítsenek egy mindkét fél számára elfogadható értékhatárt. Például kiköthetik, hogy ezt az eljárásrendet csak egy bizonyos követelés-értékig, mondjuk egy-két millió forintig alkalmazzák. Olyan összegig, amelynek esetleges elvesztése nem okoz életbevágó anyagi károsodást. Nagy értékű, összetett jogi megítélésű szerződések esetén azonban kifejezetten ellenjavallt az egyszerűsített perre vonatkozó kikötés alkalmazása.

A perek gyorsítása csábító lehetőség, de a gyorsaság oltárán itt az Ön jogait védő eljárási garanciákat áldozta fel a jogalkotó. Mielőtt ilyen tartalmú szerződést írna alá, feltétlenül kérje ki egy ügyvéd tanácsát a lehetséges következmények teljeskörű mérlegelése érdekében.

Amennyiben Önnek szerződéskötéssel vagy peres eljárással kapcsolatos kérdései vannak, és egy megbízható, az Ön érdekeit maximálisan képviselő jogi partnerre van szüksége, kérem, keressen bizalommal a weboldalon található elérhetőségeken keresztül. Személyre szabott tanácsadással állok rendelkezésére, hogy a legjobb döntést hozhassa meg. Minden megkeresésre 24 órán belül válaszolunk.

Dr. Molnár Gergely Péter

2025.06.30.